Pochłaniacz wilgoci: jakie mają zastosowanie?

Pochłaniacz wilgoci: jakie mają zastosowanie?

Jak dużym problemem jest nadmierna wilgoć w domu przekonało się niestety wiele osób. Problem nadmiernej wilgoci dotyka również osoby odpowiedzialne za przechowywanie i transport towarów, które są podatne na wchłanianie wilgoci znajdującej się w otoczeniu. Problem ten oraz problem z wilgocią w zamkniętych opakowaniach można rozwiązać stosując pochłaniacz wilgoci.

Jak on działa?

Pochłaniacz wilgoci wykorzystuje higroskopijność, a więc zdolność jaką pewne substancje posiadają do wchłaniania wilgoci z powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że utrzymywana jest temperatura punktu rosy niższa niż temperatura powierzchniowa. Pochłaniacz wilgoci jest produktem niezbędnym w wielu gałęziach przemysłu. Efekty działania wilgoci są na tyle szkodliwe, że mogą doprowadzić do zniszczenia wielu magazynowanych czy transportowanych produktów. Z pochłaniaczem wilgoci z pewnością wielu z nas miało okazję się spotkać; są to między innymi małe saszetki, które znajdują się w pudełkach z nowymi butami.

Gdzie mogą być stosowane pochłaniacze wilgoci?

Lista gałęzi przemysłu, w których powinno się stosować pochłaniacze wilgoci jest bardzo długa. Jedną już wymieniliśmy: to przemysł obuwniczy. Branżą, która szczególnie często wykorzystuje pochłaniacze wilgoci jest przemysł spożywczy. Na niekorzystne działanie wilgoci narażonych jest mnóstwo produktów spożywczych, szczególnie te, które są magazynowane i przechowywane w formie sypkiej. Pochłaniaczy wilgoci potrzebuje również przemysł elektroniczny i farmaceutyczny.