Co to są iskierniki i jakie mają zadanie w urządzeniach?

Co to są iskierniki i jakie mają zadanie w urządzeniach?

Kiedy mamy do wykonania połączenie instalacji odgromowej oraz innych elementów metalowych, musimy zastosować ochronę w postaci łącznika, jakim jest iskiernik. Trzeba bowiem wiedzieć, że instalacja odgromowa nie może być bezpośrednio połączona z metalem, aby nie doszło do spięcia.

Taki iskiernik odgromowy jest najczęściej wykorzystywany przy antenach radiowych, telewizji naziemnej czy satelitarnej, a także przy montażu paneli fotowoltaicznych. Są to konstrukcje, na których są zainstalowane różnego rodzaju agregaty, klimatyzatory i inne urządzenia, jakie montuje się na dachach.

Z czego zbudowane są iskierniki?

Iskierniki produkowane są ze stali nierdzewnej i żywicy elektrycznej, mają wyjątkową odporność na niskie i wysokie temperatury, które oscylują pomiędzy minus 30°C a plus 80°C. Warto również wiedzieć, że montaż iskiernika nie jest trudny, robi się go za pomocą złącza bednarka drutu bądź bednarka. Jego niska waga pozwala na montaż nawet na lekkich konstrukcjach.

Różnorodność iskierników w zastosowaniu

Tutaj możemy powiedzieć, że iskierniki ochronne występują w różnych wariantach rozmiarowych, wagowych oraz wytrzymałościowych, niektóre warianty są dostosowane dla stref zagrożonych wybuchem i posiadają specjalistyczne odznaczenie. Najważniejsze, aby zastosować profesjonalne iskierki, dzięki którym dana instalacja będzie bezpieczna i będzie stanowiła prawidłową ochronę przed piorunem.

Kiedy chcemy połączyć instalację odgromową z elementami metalowymi nie możemy zapomnieć o zastosowaniu iskierników ochronnych, dzięki którym cała instalacja będzie bezpieczna. Takiej instalacje powinny być wykonywane tylko przez profesjonalnych elektryków, posiadających odpowiednie uprawnienia.