Jak należy dobierać montować i użytkować ograniczniki przepięć?

Jak należy dobierać montować i użytkować ograniczniki przepięć?

Tematyka doboru oraz montażu ograniczników przepięć nie jest łatwa, dlatego powinni zajmować się nią tylko doświadczeni elektrycy. Tutaj liczy się przede wszystkim faza projektowania, potem należy wykonać analizę zagrożeń związanych z wyładowaniami, a dopiero na końcu wykonuje się samą instalację i rozpoczyna użytkowanie.

Ważnym czynnikiem jest iskiernik, dzięki któremu wyrównywane jest potencjał w ochronie odgromowej. To dzięki niemu, chronione są urządzenia znajdujące się w sąsiedztwie wszelkiego rodzaju instalacji odgromowych, do jakich zalicza się anteny, które nie mogą być uziemione. Dzięki temu, że zostaje zainstalowany iskiernik odgromowy, za pewnie ona jest przerwą izolacyjną pomiędzy ziemią a samym urządzeniem.

Co to są iskierniki ochronne?

Jak już wspomnieliśmy, iskiernik ochronny to urządzenie, dzięki któremu chroni się urządzenia, jakie sąsiadują z instalacją odgromową. Jeżeli dojdzie do wyładowania atmosferycznego, samo zwarcie wystąpi wewnątrz iskiernika, dzięki czemu przepływ prądu pójdzie do ziemi. Taki iskiernik ma dwuletnią gwarancję i jest przeznaczony do montażu na zewnątrz obiektów.

Warto zapoznać się z danymi technicznymi, aby wiedzieć, z czego są zrobione oraz jak się go montuje. Iskiernik wykonany jest ze stali nierdzewnej oraz żywicy dielektrycznej, waży niespełna pół kilograma a jego wymiary pozwalają na dowolny montaż przy urządzeniach.

Jakie są rodzaje ograniczników?

Na rynku możemy się spotkać z kilkoma rodzajami ograniczeń czynników przepięć, jednym z nich są iskierniki ochronne, a temperatura wytrzymałościowa tych iskierników to nawet 30 i +80 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć czym są iskierniki i jakie mają zastosowanie w urządzeniach montowanych na zewnątrz.