Z jakich materiałów wykonuje się dobre buty ochronne?

Z jakich materiałów wykonuje się dobre buty ochronne?

Choć zagadnieniom związanym z BHP poświęca się coraz więcej uwagi, zakup butów budowlanych nadal sprawia wrażenie traktowanego po macoszemu. Niesłusznie, bo na placu budowy pojawia się szereg zagrożeń i nie wszystkich da się uniknąć pamiętając jedynie o tym, aby zawsze mieć na głowie kask.

Przed czym chronią buty robocze?

Lista tego, co na placu budowy zagraża naszym stopom, jest dość długa. Buty budowlane chronią więc zarówno przed wystającymi gwoździami, jak i przed różnymi rodzajami prętów i pozostałości po materiałach budowlanych. Koncentrując się na pracy można nie tylko nadepnąć na element wystający z podłoża, ale również kopnąć go. W klasycznych butach niemal każdy taki kontakt naraża nas na kontuzję. Buty do pracy na budowie sprawiają jednak, że nie utrudnia to wykonywania codziennych obowiązków.

Buty robocze na budowę – przegląd materiałów

Buty robocze na budowę powinny chronić nas przede wszystkim przed urazami mechanicznymi. Nietrudno więc domyślić się, że nie ma mowy o tym, aby były wykonane z przypadkowych materiałów. Najczęściej to tworzywa sztuczne są tymi, które znajdują zastosowanie w procesie ich produkcji. Buty na budowę bazują więc zarówno na poliuretanie, jak i na kauczuku nitrylowym. W obu przypadkach mamy do czynienia z materiałami odpornymi na działanie wysokich temperatur. Możemy jednak liczyć na nie również dlatego, że zapewniają odporność na przebicie.

Sam wierzch buta budowlanego również powinien być wykonany z dużą starannością. I tu często tworzywo sztuczne jest tym, które jest wysoko ceniona, choć popularne są również materiały tekstylne, oraz skóra. Ciekawym rozwiązaniem jest też łączenie ze sobą różnych materiałów po to, aby możliwe było maksymalne wykorzystanie charakterystycznych dla nich właściwości. Ciągle za najsolidniejsze są uznawane buty skórzane, bo ta zapewnia nie tylko odpowiednie właściwości cieplne, ale i właściwą wentylację.