Autoklawy i ich zastosowanie

Autoklawy i ich zastosowanie

Jeśli w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym wykorzystywane są narzędzia wielokrotnego użytku, niezbędna jest ich sterylizacja. Tylko wówczas ich stosowanie będzie w pełni bezpieczne dla pacjentów i klientów. Urządzeniem, które pozwala na ich skuteczną sterylizacją jest autoklaw. Jak zbudowane są autoklawy? Co można z ich pomocą sterylizować?

Autoklaw i jego budowa

Autoklaw to nic innego, jak zbiornik, który zamyka się hermetycznie. Z uwagi na to, że w jego wnętrzu wytwarzane jest wysokie ciśnienie i wysoka temperatura ma naprawdę grube ścianki. Autoklawy składają się z pompy próżniowej, termometru, manometru, a także zaworu ciśnieniowego, który niezbędny jest po to, aby w razie zbyt wysokiego ciśnienia w komorze nie doszło do wybuchu.

Gdzie wykorzystuje się autoklawy?

Sterylizacja za pomocą autoklawy jest obecnie powszechnie wykorzystywana. Po autoklawy sięgają nie tylko lekarze i kosmetyczki, ale również dentyści, a także weterynarze. Urządzenia te mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się skalpele, nożyce, pęsety, wzierniki, endoskopy, zaciski. Zastosowanie autoklawu to gwarancja, że narzędzia te mogą być powtórnie użyte w pełni bezpieczny sposób.

Autoklawy parowe to urządzenia, których stosowanie jest w pełni bezpieczne. Co ważne, dzisiaj uważa się, że sterylizacja za pomocą autoklawu jest nie tylko najbardziej bezpieczna, ale również najbardziej skuteczna. Sterylizacja w autoklawie sprawia, że wszelkie drobnoustroje znajdujące się na narzędziach giną trwale, dzięki czemu po narzędzia można sięgnąć powtórnie.