Autoklaw: co to takiego?

Autoklaw: co to takiego?

W gabinetach stomatologicznych czy kosmetycznych używa się szeregu narzędzi, które muszą być zachowane w czystości. Niedopuszczalne jest, aby znajdowały się na nich jakieś mikroorganizmy. Sposobem na to, aby usunąć je z różnego rodzaju przyrządów jest autoklawowanie. Wykorzystuje się w tym celu urządzenie o nazwie autoklaw. Czym są autoklawy? Jak działają?

Autoklaw – czym jest?

Mianem autoklawu określa się zbiornik, który zamyka się hermetycznie. Posiada on możliwość podgrzewania. Wszystkie autoklawy mają grube ścianki, co sprawia, że we wnętrzu urządzeń panuje wysokie ciśnienie. To właśnie wyższe ciśnienia sprawia, że możliwe jest uzyskanie również wyższej temperatury. W efekcie autoklawy są zdecydowanie bardziej skuteczne. Autoklawy składają się z:

  • pompy próżniowej;
  • manometru;
  • termometru;
  • zaworu ciśnieniowego.

Ten ostatni element zapobiega wybuchowi na skutek wysokiego ciśnienia, które panuje wewnątrz urządzenia.

Gdzie wykorzystywane są autoklawy?

Autoklawy to urządzenia, które wykorzystywane są powszechnie. Trudno wyobrazić sobie bez nich salonu kosmetyczne, gabinety dentystyczne, weterynaryjne. Autoklawy pozwalają na sterylizacją między innymi zacisków, nożyc, pęset i skalpeli. Autoklawy parowe są urządzeniami niezwykle skutecznymi, które gwarantują prawidłowy proces sterylizacji. Stawiając na nie, można być pewnym, że na sterylizowanych urządzeniach nie pozostaną żadne groźne dla pacjentów substancje.

Autoklawy to urządzenia niezbędne we współczesnej medycynie i kosmetologii. Dzięki nim pacjenci mogą czuć się w pełni bezpieczni.