jak wybrać materac dla dziecka

Materace dla dzieci: co warto brać pod uwagę?

Ciało dzieci dopiero się kształtuje. Nieodpowiedni materac do spania może skutkować powstaniem poważnych wad postawy, które będą wymagały interwencji specjalisty. Dlatego podpowiadamy co uwzględnić, aby zwracać uwagę na naprawdę dobrej jakości materace dla dzieci

Wypełnienie

Materace dla dzieci dostępne obecnie na rynku mają bardzo różne wypełnienie. To od niego zależy w dużej mierze, czy materac będzie się odkształcał. W przypadku dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych – bardzo ważne jest, aby materac tylko lekko się uginał, a nie tracił swojego kształtu. Wśród wypełnień obecnie stosowanych w materacach dla dzieci znajdziemy między innymi:

  • piankę poliuretanową;
  • piankę termoelastyczną;
  • maty roślinne;
  • latekst;
  • łuskę gryczaną.

Spośród wymienionych rodzajów wypełnień najbardziej podatna na odkształcenia jest pianka poliuretanowa. Decydując się na tak wypełniony materac dla dziecka, należy liczyć się z tym, że dość szybko będzie on wymagał wymiany na nowy. Materace z wypełnieniem lateksowym sprawdzają się dość dobrze. Ich wadą jest jednak to, że mogą powodować występowanie reakcji alergicznych. Nie są więc odpowiednie dla tych maluchów, które mają skłonność do alergii. 

Czy można stawiać na używane materace dla dzieci?

Specjaliści mówią, aby się tego wystrzegać. Nawet najlepszy materac z czasem można się odkształcić, przybierając kształt ciała dziecka, którego go użytkowało. W konsekwencji dla innego malucha taki materac nie będzie stanowił właściwej podpory kręgosłupa. Ci, którzy chcą poczytać więcej na temat materaców dla dzieci odsyłamy do naszego innego artykułu na ten temat.