Jak działają opony zimowe?

Jak działają opony zimowe?

Nowe opony są nam potrzebne, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera. Jeśli stan ten utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, to znak, że należy opony letnie wymienić na nowe opony samochodowe w wersji zimowej.

Hamowanie i przyczepność pojazdu

Zatrzymanie pojazdu na śliskich nawierzchniach jest prawie całkowicie uzależnione od przyczepności opon. Opony zimowe znacznie przewyższają wszystkie inne podobne produkty, jeśli chodzi o czas i drogę hamowania. Opony zimowe mają głębsze rowki, które odprowadzają śnieg i utrzymują większą część opony w kontakcie z drogą przy złej pogodzie. Są wykonane z mieszanki gumowej, która zapewnia dobrą przyczepność w warunkach, w których opony całoroczne nie zdadzą egzaminu.

Specjalna mieszanka gumowa

Opony całoroczne to nie jest do końca dobre rozwiązanie. Na śniegu, lodzie lub zimnym chodniku droga zatrzymania samochodu z oponami zimowymi może być nawet o 30 do 40 procent krótsza niż w przypadku opon całorocznych. Najważniejszą częścią opony zimowej jest w rzeczywistości jej mieszanka gumowa, która została zaprojektowana tak, aby zachować miękkość w niskich temperaturach. Opona przylega do drogi, dostosowując się do drobnych niedoskonałości. Miękkie gumowe bieżniki opony zimowej mogą się dosłownie owijać wokół drobnych wypukłości na zimnym chodniku, a nawet na czymś, co może wydawać się idealnie gładkim lodem. Opony letnie, przeznaczone do pracy w wysokich temperaturach, twardnieją wraz ze spadkiem temperatury, co dla nas w praktyce oznacza pogorszenie komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa jazdy.