Dlaczego warto skorzystać z opon zimowych?

Dlaczego warto skorzystać z opon zimowych?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby przygotować swój samochód na przyszłą śnieżycę lub po prostu oblodzone drogi, jest upewnienie się, że jeździ na odpowiednich oponach na dany sezon.

Zalety opon zimowych

Wielu kierowców zakłada, że zwykłe opony całoroczne nadają się do całorocznej jazdy. Tak jest tylko w przypadku klimatu umiarkowanego, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jeśli mieszkasz tam, gdzie pada śnieg, opony zimowe znacznie poprawią twoje bezpieczeństwo w najzimniejszych miesiącach. Chociaż zupełnie nowe opony samochodowe całoroczne mogą zapewnić odpowiednią przyczepność w zimie, ich osiągi są w przybliżeniu równoważne z częściowo zużytymi oponami śniegowymi. Natomiast częściowo zużyte opony całoroczne, a tym bardziej opony letnie, nie nadają się do jazdy zimą na śniegu i na oblodzonych drogach.

Przyczepność pojazdu na oponach zimowych

Opony zimowe zyskują przewagę nie tylko dlatego, że mają znakomite rzeźby bieżnika zaprojektowane z myślą o przyczepności na lodzie i śniegu, ale również dlatego, że wykorzystują bardziej miękkie mieszanki gumowe, aby poprawić właśnie przyczepność. Oznacza to, że gdy jest zimno, czy to na nawierzchni, śniegu, czy na błocie pośniegowym, samochód z oponami zimowymi jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednocześnie opony zimowe nie nadają się do letniej jazdy w ciepłe dni, ponieważ ich miękka guma i bardziej otwarty bieżnik szybko się zużyją. Należy też pamiętać, że opony zimowe są nie tylko na śnieg. Zapewniają nam większy komfort jazdy i bezpieczeństwo, gdy jest po prostu zimno. Dlatego lepiej myśleć o nich jak o oponach zimowych.