Czy ograniczniki przepięć są niezbędne w każdym domu?

Czy ograniczniki przepięć są niezbędne w każdym domu?

Nie każdy wie, co to są ograniczniki przepięć i do czego służą, dlatego warto zainteresować się fachową literaturą, aby nabyć szerszą wiedzę. Kiedy mieszkamy w domku jednorodzinnym, musimy sami zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami burzy, do których należą wyładowania atmosferyczne, czyli tak zwane pioruny.

Takim zabezpieczeniem jest właśnie iskiernik, dzięki któremu urządzenia zainstalowane na zewnątrz są chronione, a bezpośrednie wyładowanie atmosferyczne kierowane jest do ziemi. Jeżeli mamy w domu drogie sprzęty domowe, telewizory i komputery, a nawet pralki i inne urządzenia agd, musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu także przed ewentualnymi wyładowaniami atmosferycznymi, tutaj najlepsze są iskierniki ochronne.

Jak powstają przepięcia?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak właściwie powstają przepięcia? Mimo że urządzenia rtv i agd, są naprawdę dobre, warto wiedzieć, że w mieszkaniu w bloku czy kamienicy są one zupełnie inaczej podłączone i chronione przez zabezpieczenia budynku, niż w domku jednorodzinnym.

Tutaj samodzielnie musimy się zatroszczyć o ochronę przed wyładowaniami piorunów, dlatego należy zainstalować iskiernik odgromowy, dzięki któremu nie dojdzie do wyładowania podczas burzy, a nasz sprzęt nie zostanie zniszczony. Kiedy dojdzie do takiego zjawiska, może dojść do uszkodzenia układów elektronicznych, przez co urządzenia znajdujące się w domu mogą po prostu przestać działać.

Jakie źródła mają przepięcia w instalacji elektrycznej?

Przepięcie w instalacji elektrycznej może mieć różne źródła. Dlatego tak ważne jest, aby przy antenie znajdującej się na dachu został zamontowany iskiernik ochronny, dzięki któremu będzie chroniona całość instalacji, a przy wystąpieniu wyładowania piorunowego nie nastąpi uderzenie w instalacje znajdujące się w obiekcie.