robot

Kilka słów o czujnikach stosowanych w automatyce przemysłowej

Układy automatyki przemysłowej zawierają małe podzespoły określane mianem czujników. Wśród nich wyróżnić można czujniki indukcyjne, pojemnościowe i optyczne. Wszystkie działają niezawodnie, a służą do kontrolowania położenia i przemieszczania się oraz ruchu urządzeń, którymi sterują.

Czujniki: jaka jest ich rola w automatyce przemysłowej?

Urządzenia detekcyjne i pomiarowe są obecnie wykorzystywane w przemyśle na co dzień. Często stosowane czujniki indukcyjne pozwalają wykryć dokładne położenie maszyn lub urządzeń oraz ich ruch. Czujniki indukcyjne działają zbliżeniowo. Wykrywają obecność elementów wykonanych z miedzi, mosiądzu, stali lub aluminium.

Więcej o czujnikach stosowanych w przemyśle można przeczytać w naszym artykule „Zastosowanie czujników w automatyce przemysłowej”. Czujniki indukcyjne dostępne są w różnych typach. Niektóre badają element, który znajduje się od nich w odległości kilku milimetrów, ale są i takie, które zbadają element z odległości kilkunastu milimetrów.

Czujniki: co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Czujniki pojemnościowe wykrywają więcej elementów od indukcyjnych. Mogą wykrywać materiały sypkie, papierowe, szklane, metalowe. Wykryją one również obecność oleju i wody. W zależności od typu mogą być zasilane napięciem przemiennym lub stałym. Ostatnią grupą czujników są optyczne. Bardzo często czujniki optyczne nazywane są także fotoelektrycznymi. Jednym z ich typów są czujniki refleksyjne. Zakres ich działania wynosi 10-100 milimetrów. Często są wykorzystywane do rozpoznawania towarów, które znajdują się na taśmie produkcyjnej.